Cheshire Classic Image Gallery

 

 All images ©www.chrismaher.co.uk

 

Heather Bamforth switched her bike for a mic and was reporting on the event, you might spot her carrying out the interviews at the end of the race.

 

Women’s Results

1 – 13 Katie Archibald Pearl Izumi Sports Tours International 2:30:20

2 – 15 Hayley Jones Pearl Izumi Sports Tours International @ 1:31

3 – 42 Laura Trott Wiggle Honda @ 1:45

4 – 16 Nicola Juniper Pearl Izumi Sports Tours International @ 1:47

5 – 46 Lowri Devey Abergavenny Road Club st

6 – 81 Lydia Gurley Merlin Cycles st

7 – 17 Gabriella Shaw Pearl Izumi Sports Tours International st

8 – 20 Katie Curtis Starley Primal Pro Cycling st

9 – 5 Molly Weaver Epic Cycles – Scott WRT st

10 – 2 Anna Christian Epic Cycles – Scott WRT st

11 – 19 Jane Barr Starley Primal Pro Cycling st

12 – 12 Jessie Walker Matrix Fitness – Vulpine st

13 – 32 Clemence Copie Team Mulebar Girl – Sigma Sport st

14 – 66 Elizabeth Holden RST Racing Team st

15 – 26 Natalie Grinczer Fusion Racing Team st

16 – 56 Lydia Boylan Velosport – Pasta Montegrappa st

17 – 83 Rebecca Womersley WyndyMilla – Reynolds st

18 – 10 Penny Rowson Matrix Fitness – Vulpine st

19 – 67 Eve Dixon Team 22 st

20 – 3 Alexie Shaw Epic Cycles – Scott WRT st

21 – 44 Tamina Oliver Endura Lady Force – WV Zeeuws Vlaanderen st

22 – 36 Tamiko Butler WyndyMilla – Reynolds st

23 – 78 Alice Cobb Squadra Donne st

24 – 11 Jo Tindley Matrix Fitness – Vulpine st

25 – 73 Alice Barnes T-Mo Racing st

26 – 58 Jennifer Hudson VC St Raphael st

27 – 60 Vanessa Whitfield VC St Raphael st

28 – 54 Helen Ralston Les Filles Racing Team st

29 – 45 Lucy Chittenden East St Cycles / WyndyMilla-Reynolds st

30 – 28 Mathilde Pauls Fusion Racing Team st

31 – 24 Jennifer Taylor Starley Primal Pro Cycling st

32 – 25 George Schwiening Fusion Racing Team st

33 – 33 Natalie Creswick Team Mulebar Girl – Sigma Sport st

34 – 14 Lauren Creamer Pearl Izumi Sports Tours International st

35 – 1 Karla Boddy Epic Cycles – Scott WRT @ 2:01

36 – 47 Joanne Blakeley GB Cycles.co.uk st

37 – 72 Maryka Sennema Kingston Whls CC st

38 – 43 Emma Trott Boels Dolmans @ 2:12

39 – 18 Dame Sarah Storey Pearl Izumi Sports Tours International st

40 – 8 Corrine Hall Matrix Fitness – Vulpine @ 2:34

41 – 34 Louise Mahe Team Mulebar Girl – Sigma Sport OTL

42 – 7 Louise Borthwick Matrix Fitness – Vulpine OTL

43 – 48 Iona Sewell GB Cycles.co.uk OTL

44 – 6 Hannah Walker Epic Cycles – Scott WRT OTL

45 – 4 Emily Kay Epic Cycles – Scott WRT OTL

46 – 80 Gina Riley Chester RC OTL

47 – 71 Elanor Cadzow Bonito Squadra Corse OTL

48 – 65 Annasley Park RST Racing Team OTL

49 – 30 Amy Hill Fusion Racing Team OTL

50 – 86 Victoria Grimmer Paramount CRT OTL

51 – 52 Nikki Engelbach Les Filles Racing Team OTL

52 – 79 Ruth Taylor Manchester Whlrs Club OTL

53 – 35 Adel Tyson-Bloor Team Mulebar Girl – Sigma Sport OTL

54 – 27 Elizabeth Malins Fusion Racing Team OTL

55 – 64 Lauren O’Brien RST Racing Team OTL

56 – 57 Hayley Simmonds Velosport – Pasta Montegrappa OTL

57 – 53 Nicole Oh Les Filles Racing Team OTL

58 – 59 Eleanor Jones VC St Raphael OTL

59 – 38 Cassie McGoldrick WyndyMilla – Reynolds OTL

DNF – 74 Flora Gillies Speg – Project 51 DNF

DNF – 62 Lucy Harper Bike Pure-LeMond-Aspire Velotech DNF

DNF – 61 Sophie Black Bike Pure-LeMond-Aspire Velotech DNF

DNF – 82 Frances White Team Jadan DNF

DNF – 75 Anda-Jay Burgess Rock And Road Cycles DNF

DNF – 49 Nicola Soden GB Cycles.co.uk DNF

DNF – 76 Rachel Przybylski WyndyMilla DNF

DNF – 63 Paige Milward Bike Pure-LeMond-Aspire Velotech DNF

DNF – 39 Keira McVitty WyndyMilla – Reynolds DNF

DNF – 31 Emily Barnes Team Mulebar Girl – Sigma Sport DNF

DNF – 29 Gillian Taylor Fusion Racing Team DNF

DNF – 37 Mary Costello WyndyMilla – Reynolds DNF

DNF – 21 Lyndsey Glazier Starley Primal Pro Cycling DNF

DNF – 69 Lauren Brown Team Jadan DNF

DQ – 40 Hannah Payton WyndyMilla – Reynolds DQ

DNS – 9 Harriet Owen Matrix Fitness – Vulpine DNS

DNS – 22 Anneliese Heard Starley Primal Pro Cycling DNS

DNS – 23 Eileen Roe Starley Primal Pro Cycling DNS

DNS – 41 Joanna Rowsell Wiggle Honda DNS

DNS – 50 Brit Tate GB Cycles.co.uk DNS

DNS – 51 Delia Beddis Les Filles Racing Team DNS

DNS – 55 Bryony Board Velosport – Pasta Montegrappa DNS

DNS – 68 Jennifer Edwards Team 22 DNS

DNS – 70 Kayleigh Brogan Team Thomsons Cycles DNS

DNS – 77 Laura Wasley Isle Of Man Cycling Association DNS

Highest 2nd Cat: Nicola Juniper (Pearl Izumi)
Intermediate Sprint: Katie Archibald (Pearl Izumi)
La Bataille Prize (Most aggressive rider): Hayley Jones (Pearl Izumi)
Team: Pearl Izumi-Sports Tours International.

X